O potrzebie pomocy frankowiczom, a więc osobom które zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich jest głośno od kilku lat. Z początkiem sierpnia do Sejmu został złożony projekt Prezydenta RP, którego celem jest faktyczne wsparcie takich osób. Ma on przede wszystkim ułatwić bankom i kredytobiorcom dobrowolną denominację kredytów rozliczanych w taki sposób. Kierowany jest głównie dla tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej na skutek konieczności spłat rat, których wysokość miesięcznie jest zbyt duża. Powołany Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma za zadanie udzielać pomocy tym, którzy mają problem ze spłatą zobowiązań z racji sytuacji losowych (np. długotrwała choroba czy utrata pracy). Zamożniejsi kredytobiorcy będą musieli sami udźwignąć ciężar spłaty kredytu i poniosą konsekwencje wynikające z ryzyka, jakie ponieśli i jakiego byli świadomi decydując się na kredyty hipoteczne we frankach. Projekt zakłada także utworzenie Funduszu Restrukturyzacyjnego nadzorowanego przez FWK. Składki na ten fundusz płaciłyby banki (wydatki, według projektu, nie mogą przekraczać rocznie 3,2 mln zł).
Co jeszcze zakłada projekt?
Mimo, że zmiany dotyczyć maja mniej zamożnych to warunki, jakie konieczne będą do spełnienia przez osoby chcące skorzystać z pomocy państwa zostały złagodzone. Obniżono minimalny poziom obciążenia tzn., że osoba wnioskująca o wsparcie musi wykazać, że koszty kredytowe przekraczają o 50% uzyskiwane dochody. Z Funduszu Wsparcia więcej będzie można „pożyczyć”, bo aż 2 tysiące zł miesięcznie z okresem zwrotu wydłużonym z 8 do nawet 12 lat. Część pomocy podlegać może też umorzeniu.
Frankowicze, ale i osoby spłacające kredyty w innych walutach (w tym w złotówkach) będą mogli uzyskać na dogodnych warunkach kredyt w wysokości do 72 tysięcy zł na spłatę zobowiązania, o ile będą mieli zamiar sprzedać nieruchomość kupioną uprzednio „na kredyt”.
Wedle opinii wicepremiera Mateusza Morawieckiego projekt prezydencki ma spore szanse, by zostać zatwierdzonym. Jest przemyślany i rzeczowy, faktycznie wspierający najbardziej potrzebujących kredytobiorców; jest też niebywale potrzebny. Poprzednie plany związane z tzw. ustawą spreadową nie zostały zrealizowane do tej pory przez Komisję Finansów Publicznych.
Sprawdź najnowsze oferty banków:
– Kredyty gotówkowe zestawienie wrzesień 2024
– Pożyczki pozabankowe zestawienie wrzesień 2024
– Konta osobiste zestawienie wrzesień 2024
– Lokaty bankowe zestawienie wrzesień 2024
– Karty kredytowe zestawienie wrzesień 2024