Kary za brak OC pojazdu – stawki na 2018 rok

Z roku na rok maleje liczba kierowców, którzy nie opłacili obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kontrole skutecznie wychwytują posiadaczy pojazdów bez ważnego ubezpieczenia i nakładają na nich kary, które rokrocznie są wyższe. Wysokość ich bowiem zależna jest od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia 2018 roku znowu wzrośnie, gdyż minimalne wynagrodzenie zostanie podwyższone do kwoty 2100 zł brutto. Ile trzeba będzie zapłacić za brak polisy?

Maksymalne kary d nowego roku wyniosą odpowiednio;
– dla aut osobowych 4200 zł
– dla aut ciężarowych 6300 zł
– dla motocykla czy skutera 700 zł.

Kwoty dotyczą kar dla pojazdów nieubezpieczonych dłużej niż 14 dni. Jeśli czas od wygaśnięcia ubezpieczenia będzie krótszy, kwoty te będą niższe. Za brak OC do 3 dni nałożony będzie mandat w wysokości 20% maksymalnej kary. Za czas od 4 do 14 dni kierujący zapłaci 50% maksymalnej stawki dla określonej grupy pojazdów. Należy zaznaczyć, że polisie OC należy wykupić nawet jeśli pojazd nie jest użytkowany (stoi w garażu, jest uszkodzony i niezdolny do jazdy). Wyjątkiem jest np. auto zabytkowe, ale wyłączeń jest naprawdę niewiele.

Podróżując bez ważnej polisy należy liczyć się z kontrolą drogową, w trakcie której na jaw wyjdzie brak ubezpieczenia. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma sposoby „wyłapania” pojazdów nieposiadających ubezpieczenia, choćby system informatyczny wirtualny policjant. Jest on na tyle skuteczny, że w poprzednim roku wykryto dzięki niemu 63% przypadków braku OC pojazdu. UFG może ukarać właściciela pojazdu jedynie za ten okres, w jakim wykryto niedopełnienie obowiązku opłacenia składki w trakcie kontroli. Zatem brak polisy OC za kilka lat skutkuje nałożeniem mandatu za rok bieżący.

Czy kary za brak OC można uniknąć?

Oczywiście od decyzji UFG można się odwołać w terminie do 30 dni okazując poprawnie zawartą polisę ubezpieczenia obowiązkowego OC albo udowodnić w wiarygodny sposób poparty dowodami, że obowiązek opłacenia składki OC nas nie dotyczy.

Zaznaczmy, że w przypadku spowodowania wypadku i brakiem OC kierujący będzie zmuszony do pokrycia zdecydowanie wyższych kosztów aniżeli opłacenie składki, z jakiej pokryte by były szkody spowodowane wypadkiem/kolizją. Regres przebiega z udziałem komornika, który naliczy dodatkowe koszty postępowania, jeśli składki nie opłaciliśmy. Odpowiedzmy sobie więc na pytanie, czy warto unikać obowiązku opłacenia składki? Mimo, że ceny polis roku na rok są wyższe – nie warto rezygnować z OC.

Sprawdź najnowsze oferty banków:
Kredyty gotówkowe zestawienie maj 2024
Pożyczki pozabankowe zestawienie maj 2024
Konta osobiste zestawienie maj 2024
Lokaty bankowe zestawienie maj 2024
Karty kredytowe zestawienie maj 2024

Portal Kredytyfinanse.pl specjalizuje się w promocji ofert banków i ekspertów finansowych z Poznania. Na naszej stronie znajdziecie bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, aktualne oferty pożyczek pozabankowych, najlepsze promocje kredytów gotówkowych i hipotecznych, a także lokaty terminowe, karty kredytowe VISA oraz MasterCard w formie zestawień i porównań. W 2024 roku szczególnie polecamy bezpłatne konta osobiste oraz tanie kredyty samochodowe. Zapraszamy do kontaktu!