Biuro podróży upadło? Turyści nie muszą przerywać wczasów

Z pewnością nie raz słyszeliście o sytuacji, w której biuro turystyczne zbankrutowało i jego klienci nie mogli odzyskać pieniędzy za wykupione wczasy. Od 1. lipca 2018 roku ma wejść w życie ustawa zwiększająca ochronę klientów biur podróży. Osoby, które wykupią wycieczkę w takiej firmie, zyskają prawo do odstąpienia od umowy oraz powrotu do Polski na koszt państwa. To dobra wiadomość, tym bardziej, że powoli zaczyna się sezon urlopowy.

Wszystko za sprawą Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, na którym od 2016 roku są gromadzone pieniądze, z których mogą skorzystać turyści przebywający za granicą w czasie, gdy biuro podróży ogłosi upadłość. Fundusz ma za zadanie pokryć koszty powrotu podróżnych do kraju. Od lipca ma obowiązywać ustawa o imprezach turystycznych i usługach turystycznych, będąca próbą dostosowania się Polski do prawa unijnego. Dzięki niej polscy turyści uzyskają nowe przywileje, między innymi możliwość odstąpienia od umowy do 14 dni od daty jej podpisania, nie trzeba podawać w tym wypadku przyczyny rezygnacji. Odstąpienie od umowy oczywiście nie będzie wiązało się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Poza tym firmy organizujące wycieczki będą mieć obowiązek poinformować podróżnych przed zawarciem umowy o dokładnym miejscu pobytu, całkowitych kosztach wycieczki oraz środkach transportu.

Jeżeli na miejscu okaże się, że oferta przedstawiana przed organizatora wycieczki znacząco odbiega od rzeczywistości, turysta ma możliwość złożenia reklamacji. Niestety ustawa nie określa szczegółowo, ile czasu mamy na złożenie takiego dokumentu. Nie będzie również mowy o podnoszeniu ceny sprzedawanych wycieczek bez wyraźniej przyczyny. Będzie można to zrobić tylko w trzech sytuacjach, na przykład gdy wzrośnie cena paliwa, opłat paliwowych lub nastąpią znaczące zmiany w kursie walut. Co ciekawe, gdy opisane sytuacje zadziałają na korzyści klienta, wówczas biuro podróży będzie miało obowiązek obniżyć cenę wycieczki. Warto wiedzieć, że nowa ustawa nie obejmuje wyłącznie biur podróży, ale także fundacje, stowarzyszenia, przewoźników oraz osoby prywatne.

Portal Kredytyfinanse.pl specjalizuje się w promocji ofert banków i ekspertów finansowych z Poznania. Na naszej stronie znajdziecie bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, aktualne oferty pożyczek pozabankowych, najlepsze promocje kredytów gotówkowych i hipotecznych, a także lokaty terminowe, karty kredytowe VISA oraz MasterCard w formie zestawień i porównań. W 2024 roku szczególnie polecamy bezpłatne konta osobiste oraz tanie kredyty samochodowe. Zapraszamy do kontaktu!