Kredyt firmowy czy pożyczka dla przedsiębiorcy?

Utrzymanie płynności finansowej w firmie często związane jest z odpowiednio przemyślaną strategią, a często wspomaganiem się kredytem albo pożyczką bankową. Niestety proces przyznania takiego kredytu związany jest z szeregiem formalności i czasem oczekiwania na decyzje kredytowe. To zupełnie odmienna procedura niż dla zwykłego konsumenta ubiegającego się o bankowe wsparcie. Dla przedsiębiorcy znaczące jest, czy zostanie udzielony mu kredyt czy pożyczka. Dlaczego?

Pożyczki udzielane są na nieokreślony cel. Zatem można dodatkowe środki przeznaczyć na cokolwiek, na co obecnie brakuje środków firmowych. Nie ma też potrzeby przedstawiania masy dokumentów dodatkowych, np. biznesplanu. W przypadku pożyczki wydatkowanie uzyskanych pieniędzy nie będzie podlegało kontroli banku. Zaletą takiego rozwiązania jest także możliwość zaciągania zobowiązań nie tylko w banku, ale i ostatnio popularnych firmach pożyczkowych.

Kredyt jest bardziej zaawansowanym produktem, wymagającym większej kontroli i analizy bankowej. Kredyty mogą być udzielane jedynie przez banki i SKOKi, w oparciu o przepisy prawa bankowego. Kredyty udzielane są na konkretny cel, stąd więcej formalności i możliwość kontroli wydatkowania środków. W przypadku firm kredyt nie może nosić znamion „konsumpcyjnego”, jak ma to miejsce w przypadku osób prywatnych. Kredyty zwykle udzielane są na wyższe kwoty i często bardziej atrakcyjne warunki, ale przeważnie wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie.

Nowe firmy nie mogą liczyć na pożyczkę

Start – upy niestety nie mogą liczyć na pożyczkę w wielu bankach. Tylko nieliczne posiadają w ofercie wsparcie dla nowych przedsiębiorców, choć niezbyt to atrakcyjna oferta. Zwykle firmowe pożyczki przeznaczone są dla firm działających od 12-24 miesięcy. Niektóre grupy zawodowe (lekarze, prawnicy, architekci itp.) mają możliwość zaciągania pożyczek nawet po 6 miesiącach ciągłego prowadzenia działalności.

Jeśli zatem zależy nam na szybkim pozyskaniu dodatkowych środków warto porównać oferty kredytów dla firmy w bankach. Pożyczki bez wielu formalności można znaleźć w banku ING, Millenium, BGŻ BNP, PKO BP czy mBanku i Nest Banku.

Sprawdź najnowsze oferty banków:
Kredyty gotówkowe zestawienie kwiecień 2024
Pożyczki pozabankowe zestawienie kwiecień 2024
Konta osobiste zestawienie kwiecień 2024
Lokaty bankowe zestawienie kwiecień 2024
Karty kredytowe zestawienie kwiecień 2024

Portal Kredytyfinanse.pl specjalizuje się w promocji ofert banków i ekspertów finansowych z Poznania. Na naszej stronie znajdziecie bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, aktualne oferty pożyczek pozabankowych, najlepsze promocje kredytów gotówkowych i hipotecznych, a także lokaty terminowe, karty kredytowe VISA oraz MasterCard w formie zestawień i porównań. W 2024 roku szczególnie polecamy bezpłatne konta osobiste oraz tanie kredyty samochodowe. Zapraszamy do kontaktu!