Czy to boom na rynku nieruchomości?

Ostatnie lata to zdecydowany wzrost aktywności deweloperów w Polsce. Po ostatnim boomie na nowe mieszkania w latach 2005-2008 i okresie stagnacji, nadszedł dobry czas dla branży i to nie tylko w Warszawie, ale i innych miastach naszego kraju (Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu czy Trójmieście). Wedle danych GUS III kwartał 2017 roku to wydane pozwolenia na budowę 27 tysięcy mieszkań, a w trakcie inwestycji znajduje się prawie 30 tysięcy lokali mieszkalnych. Statystyki pokazują, że rok 2017 już można zaliczyć do rekordowych, bo w pierwszych trzech kwartałach poziom wydanych zgód Na budowę wynosił 92,1% wszystkich pozwoleń z roku poprzedniego. Do użytku oddanych zostało, wedle raportu AMRON-SARFiN 3/17, aż 77,04% wyniku za rok 2016.

Czy wpłynie to na ceny mieszkań?

Powołując dane z ww. raportu cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie w III kwartale tego roku wzrosła o 1,08% (83 zł/m kw.). W Gdańsku średnia cena transakcyjna wzrosła do 202 zł za metr kwadratowy mieszkania – to najwięcej w skali kraju. Rosnące zainteresowanie na lokale i ceny gruntów mogą wskazywać, że tendencja wzrostu zostanie zachowana. Niemniej jednak rośnie i konkurencja, zatem nabywcy będą mogli wybrać dla nich korzystna ofertę i wybierać wśród dostępnych dowolnie, stawiając na lokalizację, standard czy cenę.

Oczywiście na taryfy deweloperów wpływ mogą mieć i warunki kredytowania przez banki – większość nabywców posila się kredytem hipotecznym w przypadku zakupu nieruchomości. Najzwyczajniej nie stać nas na zakupy za gotówkę. Polityka kredytowa banków związana jest ze zmianami w prawie dotyczącymi kredytów hipotecznych. Niskie oprocentowanie banki rekompensują sobie podwyższeniem marży. Z roku na rok maleje też kwota kredytu z uwagi na wymagany wyższy wkład własny. Sam kredyt hipoteczny ma wpływ na zdolność kredytową, co z kolei zamyka drogę do uzyskania kolejnego kredytu na podobny cel. Nie dotyczy to często inwestorów, którzy w nieruchomości (np. na wynajem) widzą możliwość zysku i w ten sposób inwestują wolne środki. Rada Polityki Pieniężnej nadal nie podniosła stóp procentowych, więc zamiast oszczędności lokować w niskooprocentowane lokaty bankowe kupują nieruchomości, których ceny nie prognozują spadku, by zarobić w przyszłości więcej, niż na depozytach i to w bezpieczny sposób (liczą na zysk z wynajmu lub odsprzedaży wykończonych mieszkań za wyższe kwoty niż zainwestowali).

Sprawdź najnowsze oferty banków:
Kredyty gotówkowe zestawienie wrzesień 2024
Pożyczki pozabankowe zestawienie wrzesień 2024
Konta osobiste zestawienie wrzesień 2024
Lokaty bankowe zestawienie wrzesień 2024
Karty kredytowe zestawienie wrzesień 2024

Portal Kredytyfinanse.pl specjalizuje się w promocji ofert banków i ekspertów finansowych z Poznania. Na naszej stronie znajdziecie bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, aktualne oferty pożyczek pozabankowych, najlepsze promocje kredytów gotówkowych i hipotecznych, a także lokaty terminowe, karty kredytowe VISA oraz MasterCard w formie zestawień i porównań. W 2024 roku szczególnie polecamy bezpłatne konta osobiste oraz tanie kredyty samochodowe. Zapraszamy do kontaktu!