Czy opłaca się kupić mieszkanie pod wynajem?

Jeśli myślimy o kupnie mieszkania z przeznaczeniem na wynajem powinniśmy pamiętać o tym, że jest to rodzaj inwestycji, na dodatek długoterminowej. W związku z tym należy sobie uświadomić, że poniesione koszty nie zwrócą nam się od razu, a o ewentualnych zarobkach będziemy mogli myśleć przynajmniej za kilka lat.

Co zrobić, żeby taka inwestycja była jak najbardziej opłacalna? Przede wszystkim na początku trzeba ustalić grupę docelową, czyli krótko mówiąc, komu chcemy mieszkanie wynajmować. Jest to istotna kwestia, gdyż od tego będzie też zależało gdzie mniej więcej taka nieruchomość powinna się znajdować. Załóżmy, że będziemy chcieli wynająć ją studentom. O atrakcyjności takiej oferty będzie decydowało przede wszystkim to, w jaki sposób w stosunku do uczelni jest usytuowana, czy jest blisko bądź też jak dobry jest dojazd do szkoły. Powinniśmy także pamiętać o tym, że studenci przeważnie szukają takiego mieszkania, które mogliby wynająć w kilka osób, ale jednocześnie będą mieli przestrzeń prywatną. Nie liczmy na to, że w jednym pokoju zamieszkają cztery osoby, gdyby chcieli skorzystać z tego typu oferty, wówczas zapewne woleliby zamieszkać w akademiku. Grupa trzech czy czterech osób będzie szukała raczej mieszkania dwupokojowego. Powinniśmy więc wziąć pod uwagę i liczbę pokoi i lokalizację takiego mieszkania. Inną kwestią jest też czynsz jaki będziemy chcieli pobierać. Młodzi ludzie zazwyczaj szukają czegoś w miarę przystępnego cenowo, więc musimy być w tej kwestii rozważni.

W każdym przypadku, czy to oferta skierowana do studentów czy tez do osób pracujących, małżeństw czy też singli, jednym z najważniejszych czynników jest lokalizacja takiego mieszkania. Istotny jest dobry dojazd do centrum, a także to co wokół się znajduje. Osoby z małymi dziećmi będą brały pod uwagę przedszkola czy też szkoły w pobliżu.

Z pewnością tego typu inwestycja może się okazać dla nas dobrym sposobem na ulokowanie pieniędzy o ile do tej sprawy podejdziemy rozsądnie i rozważymy wszelkie kwestie. Musimy też pamiętać, że jest to związane z pewnymi obowiązkami ciążącymi na nas jako na wynajmujących, a wynikających z przepisów prawa jak i z samej umowy, która będziemy musieli podpisać z lokatorami.

Sprawdź najnowsze oferty banków:
Kredyty gotówkowe zestawienie czerwiec 2024
Pożyczki pozabankowe zestawienie czerwiec 2024
Konta osobiste zestawienie czerwiec 2024
Lokaty bankowe zestawienie czerwiec 2024
Karty kredytowe zestawienie czerwiec 2024

Portal Kredytyfinanse.pl specjalizuje się w promocji ofert banków i ekspertów finansowych z Poznania. Na naszej stronie znajdziecie bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, aktualne oferty pożyczek pozabankowych, najlepsze promocje kredytów gotówkowych i hipotecznych, a także lokaty terminowe, karty kredytowe VISA oraz MasterCard w formie zestawień i porównań. W 2024 roku szczególnie polecamy bezpłatne konta osobiste oraz tanie kredyty samochodowe. Zapraszamy do kontaktu!