Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy z deweloperem?

Przy podpisywaniu umowy z deweloperem musimy dokładnie przestudiować ten dokument po to aby móc wychwycić wszelkie niedozwolone zapisy, oraz takie, które choć legalne, to mogą zaszkodzić nam jako nabywcom. Na początek powinniśmy pamiętać o tym, że gdy kupujemy nowe mieszkanie od dewelopera, to będziemy musieli podpisać z reguły więcej aniżeli jedną umowę. To może trochę nas zniechęcać do ich czytania, jednak naprawdę warto, gdyż dzięki temu będziemy w stanie zapobiec działaniom na naszą szkodę.

Wśród takich umów, które będziemy podpisywali możemy wymienić rezerwacyjną, rozporządzającą, zobowiązującą czy tez przedwstępną. Ta ostatnia może być zawarta między stronami jedynie w formie pisemnej, nie jest przy niej wymagane sporządzanie aktu notarialnego, aczkolwiek może on dla nas stanowić dużo lepsze zabezpieczenie w wielu sytuacjach, chociażby wtedy, gdy deweloper postanowi sprzedać daną nieruchomość komuś innemu, a z nami umowę zerwać. Zdarza się, że deweloperzy, chcąc uniknąć umowy w formie aktu notarialnego, twierdzą, że są to bardzo wysokie koszty, jednak nie jest to prawdą.

W takiej umowie powinno się znaleźć oświadczenie dewelopera o tym w jakim stanie prawnym jest dana nieruchomość, a także należałoby aby opisał on swoją sytuację, czy na przykład nie jest ogłoszony stan upadłości firmy. Ponadto musi on przedstawić pozwolenie na budowę, a także takie dokumenty jak odpis z ksiąg wieczystych czy też akt notarialny, w zależności od zaistniałych okoliczności.

Istotna kwestia jest też cena, najlepiej aby była ona niezmienna. Dla kupujących najlepszą opcją jest tutaj podanie cen za metr kwadratowy. Tutaj może, a nawet powinna się pojawić klauzula dotycząca naliczania podatku VAT. Za to nie powinno być mowy o waloryzacji rat. Ponadto umowa taka powinna zawierać zapisy dotyczące ewentualnych kar umownych, odbioru budowy czy też warunków zerwania lub odstąpienia od umowy.

Sprawdź najnowsze oferty banków:
Kredyty gotówkowe zestawienie czerwiec 2024
Pożyczki pozabankowe zestawienie czerwiec 2024
Konta osobiste zestawienie czerwiec 2024
Lokaty bankowe zestawienie czerwiec 2024
Karty kredytowe zestawienie czerwiec 2024

Portal Kredytyfinanse.pl specjalizuje się w promocji ofert banków i ekspertów finansowych z Poznania. Na naszej stronie znajdziecie bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, aktualne oferty pożyczek pozabankowych, najlepsze promocje kredytów gotówkowych i hipotecznych, a także lokaty terminowe, karty kredytowe VISA oraz MasterCard w formie zestawień i porównań. W 2024 roku szczególnie polecamy bezpłatne konta osobiste oraz tanie kredyty samochodowe. Zapraszamy do kontaktu!