Co z mieszkaniem po rozwodzie?

Wbrew pozorom w momencie rozwodu sytuacja związana z mieszkaniem wcale nie jest taka jasna jakbyśmy tego chcieli. Jeżeli po ślubie jedno z małżonków wprowadziło się do lokalu będącego własnością drugiego to staje się ono własnością wspólną i dlatego też będzie ono dokładnie tak rozpatrywane przez sąd. Trochę inaczej będzie to wyglądało w przypadku mieszkania komunalnego, a inaczej jeżeli w grę będzie wchodziło mieszkanie własnościowe.

Jeżeli małżonkowie wynajmowali mieszkanie komunalne, wówczas oboje mają nadal prawo do korzystania z najmu mimo rozwodu. Jeśli jednak sąd przyzna taką nieruchomość jednemu z nich, wówczas ma on obowiązek drugiego, ponieważ oboje pełnili rolę współnajemców, a jako taki rozwód nie wnosi niczego do umowy. Sąd oczywiście może nakazać eksmisję wobec byłego małżonka z różnych przyczyn, na przykład alkoholizm czy znęcanie się nad członkami rodziny, nie zmienia to jednak faktu iż musi on zostać spłacony przez osobą pozostającą w tej nieruchomości. Na dokonanie spłaty sąd określa też konkretny termin, na przykład pięć lat. Dodatkowo często w przypadku eksmisji, osoba, której ona dotyczy musi mieć zapewniony lokal zastępczy. Dotyczy to między innymi osób przewlekle chorych, emerytów czy też kobiet w ciąży.

Jeśli sprawa dotyczy mieszkania wojskowego, wówczas prawo do pozostania w nim ma ta osoba, która pełni służbę wojskową. Ma ona ten przywilej z racji wykonywanego zawodu i z faktu, iże ten konkretny lokal jest przeznaczony właśnie dla wojskowych. Sytuacja ta ulegnie zmianie, jeśli małżonkowie wykupili tę nieruchomość na własność. W takim przypadku będą tu obowiązywały standardowe procedury.

Jeśli para małżeńska zajmowała lokal spółdzielczy, bez względu na to czy był on własnościowy czy też lokatorski, to muszą liczyć się z tym, że w przypadku rozwodu wchodzi on w skład dorobku wspólnego. Mają oni w takiej sytuacji dwa wyjścia, albo zmienić je we własność i sprzedać dzieląc się zyskiem, lub też zamienić to mieszkanie na dwa mniejsze pod warunkiem, że spółdzielnia posiada lokale do takiej zamiany.

Sprawdź najnowsze oferty banków:
Kredyty gotówkowe zestawienie czerwiec 2024
Pożyczki pozabankowe zestawienie czerwiec 2024
Konta osobiste zestawienie czerwiec 2024
Lokaty bankowe zestawienie czerwiec 2024
Karty kredytowe zestawienie czerwiec 2024

Portal Kredytyfinanse.pl specjalizuje się w promocji ofert banków i ekspertów finansowych z Poznania. Na naszej stronie znajdziecie bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, aktualne oferty pożyczek pozabankowych, najlepsze promocje kredytów gotówkowych i hipotecznych, a także lokaty terminowe, karty kredytowe VISA oraz MasterCard w formie zestawień i porównań. W 2024 roku szczególnie polecamy bezpłatne konta osobiste oraz tanie kredyty samochodowe. Zapraszamy do kontaktu!