Jakie dokumenty są potrzebne do umowy najmu?

Nie tylko właściciel nieruchomości ponosi ryzyko związane z umową najmu. Również, a może i przede wszystkim najemca dużo ryzykuje. W związku powinien on się jak najlepiej zabezpieczyć, aby nie dać się oszukać poprzez sprawdzenie dokumentów związanych z tą konkretną nieruchomością.

Pierwszą bardzo istotną kwestią, jest to, czy osoba, z którą podpisujemy umowę jest rzeczywiście właścicielem lokalu. Dotyczy to i lokali użytkowych i mieszkalnych. W związku z tym jako najemcy mam prawo zażądać od takiej osoby odpowiednich dokumentów, które poświadczały by jego prawo do władania nieruchomością. Podstawą są tu oczywiście odpis z księgi wieczystej oraz odpowiedni dokument w formie aktu notarialnego potwierdzające nabycie praw do nieruchomości. Jeżeli jest to przedstawiciel to powinien on też posiadać odpowiednie pełnomocnictwa. Jeśli wynajmującym ma być ktoś prowadzący działalność gospodarczą wówczas może też przedstawić wpis do ewidencji działalności gospodarczej, a osoby prawne dodatkowo odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Właściciel może także upewniać się co do potencjalnego lokatora. W związku z tym, poza dokumentem tożsamości może go poprosić o zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach. Może on także sprawdzić najemcę pod kątem ewentualnych zobowiązań kredytowych. Jeżeli wynajmował on gdzieś wcześniej jakiś lokal to wynajmujący ma prawo poprosić taką osobę o namiary do poprzedniego właściciela i sprawdzić czy potencjalny najemca nie miał problemów z opłacaniem rachunków i jakim ogólnie był lokatorem.

Żadna ze stron nie powinna stwarzać problemów przy takim sprawdzaniu, logicznym jest, że każdy chce mieć co do podejmowanej decyzji. Jeżeli najemca czy też właściciel unikają takiej weryfikacji możemy podejrzewać, ze coś ukrywają, przez co taka osoba nie jest wiarygodna.

Sprawdź najnowsze oferty banków:
Kredyty gotówkowe zestawienie czerwiec 2024
Pożyczki pozabankowe zestawienie czerwiec 2024
Konta osobiste zestawienie czerwiec 2024
Lokaty bankowe zestawienie czerwiec 2024
Karty kredytowe zestawienie czerwiec 2024

Portal Kredytyfinanse.pl specjalizuje się w promocji ofert banków i ekspertów finansowych z Poznania. Na naszej stronie znajdziecie bezpłatne usługi pośrednictwa finansowego, aktualne oferty pożyczek pozabankowych, najlepsze promocje kredytów gotówkowych i hipotecznych, a także lokaty terminowe, karty kredytowe VISA oraz MasterCard w formie zestawień i porównań. W 2024 roku szczególnie polecamy bezpłatne konta osobiste oraz tanie kredyty samochodowe. Zapraszamy do kontaktu!